Dzieci w niewoli. „Te zdjęcia zawstydzają Amerykę”

0
Vintage. Portret chłopca - 1918
Vintage. Portret chłopca – 1918

Od 1908 roku przez cztery lata socjolog Lewis Hine fotografował dramat amerykańskich dzieci wykorzystywanych do pracy w przemyśle w całych Stanach. Pionierski fotoreportaż ‘Child labor in America’ wymógł zmiany w prawie, które położyły podwaliny pod późniejsze reformy. Jako pierwsza przeciwko wykorzystywaniu dzieci w przemyśle zbuntowała się Północ, w efekcie fabryki przeniosły się na południe USA, które sprzyjało niewolnictwu. Fakty, które obnażył Hine, współczesne BBC określiło jako ‚zawstydzające’.

LEWIS HINE

Vintage. Zdjęcia przedstawiają tysiące dzieci, nie wszystkich historie znamy. Sporo jednak nie jest anonimowych; dwunastoletni palacze mają imiona, znamy ich wiek i jeżeli pamiętają, a przecież nie potrafią liczyć ani pisać, dowiadujemy się od jak dawna pracują w przemyśle. Fotografie Hine’a co jakiś czas poruszały opinię publiczną. Mimo to Amerykanie zbytnio nie przejmowali się tematyką społeczną, w efekcie pod koniec życia w latach 30. fotograf stracił mecenat państwa. Zmarł w nędzy, pozbawiony rządowego wsparcia, posiadłości i domu. Ludzie zaczęli doceniać go dopiero po jego śmierci.

WSTYDLIWE ZDJĘCIA

W kopalniach, szwalniach, młynach, portach, na farmach… pracowały całe rodziny. Niewolnictwo pozbawiało dzieci szans na edukację, prawie wszystkie stawały się później analfabetami i popadły w ubóstwo. Małe i zwinne, dzięki czemu mogły śmiało przeciskać się między fragmentami gigantycznych maszyn, były pożądaną siłą roboczą. Poza tym zarabiały grosze i były mniej skłonne do strajków – pracowały więc średnio po 70 godzin tygodniowo, bez wynagrodzenia i odpoczynku. Najmłodsze, już w wieku pięciu lat roznosiły prasę i pocztę; wyczerpanych, śpiących na schodach nowojorskich domów ‘chłopców na posyłki’ fotografował Hine. Wiele z tych smutnych historii nie ujrzało światła dziennego, zdjęcia, o których wiemy, świat docenił dawno po śmierci autora. Okrzyknięty mistrzem wczesnego fotoreportażu, Hine stworzył zdjęcia zaliczane do najważniejszych w historii fotografii…

PROBLEM NIE ZNIKNĄŁ

Współcześnie w krajach rozwijających się ok. 250 mln dzieci w wieku 5-14 lat pracuje przymusowo i w bardzo trudnych warunkach, co drugie dziecko – wyrabia horrendalne nadgodziny.

Vintage
Niektóre dzieci były za małe, by dosięgnąć do maszyn
Vintage. Południowa Karolina. Praca w młynie
Południowa Karolina. Praca w młynie

vintage

Pracownicy w fabryce cygar. Mają po 12 lat, wszyscy są palaczami
Pracownicy w fabryce cygar. Mają po 12 lat, wszyscy są palaczami
Vintage. Chłopiec, który pracuje w kopalni
Vintage. Chłopiec, który pracuje w kopalni
Vintage. Dzieci w 1912 roku
Dzieci w 1912 roku
Chłopiec zbiera krewetki, jest pracownikiem pobliskiego portu
Chłopiec zbiera krewetki, jest pracownikiem pobliskiego portu

Skomentuj