Vintage na stoku: Kasprowy 100 i 50 lat temu

0
Kolejka na Kasprowy Wierch / Nac.gov.pl
Kolejka na Kasprowy Wierch / Nac.gov.pl

To, co działo się sto lat temu zimą pod Kasprowym z naszej perspektywy trudno traktować poważnie. Chociaż jedno na pewno się nie zmieniło – stok narciarski pozostał rewią mody. Z tą różnicą, że miejsce spódnic i krawatów na stoku zajęły spodnie ze stretchu i krzykliwa pstrokacizna.

Vintage: Pumpki, dresy i bryczesy

Vintage jest wszędzie: na ulicy, w kawiarniach, w second handzie. Co by było, gdyby na stok wróciły spódnice? W minionym stuleciu jeździło się w tym, co się miało, ale wysoko punktowana była elegancja. Kobiety więc szusowały w spódnicach i kapeluszach, panowie w kożuchach i z melonikami na głowach. Spodnie w przypadku pań przez długi czas nie były akceptowane aż wreszcie znalazła się ta pierwsza, która stawiła czoła stereotypowi. Tak zaczęła się kariera bryczesów…

Panowie nosili ze sobą plecaki i podobno najlepiej sprawdzały się norweskie: miały porządny stelarz i komory (na bieliznę, kuchenkę – wszystko, co było NIEZBĘDNE). Polki, częściej niż Polacy, nosiły obcisłe spodnie, czyli m.in. właśnie bryczesy, panowie z kolei preferowali szerokie np. wciągnięte w but pumpki (teraz takie modne wśród kobiet). Noszono też popularne do dziś „narciary”.

W Tatrach jeździło się w pięknych, wzorzystych swetrach nałożonych na koszule flanelowe oraz nieprzemakalnych wiatrówkach. Głowy chroniły berety, czapki wełniane, amundsenki (czapki z daszkiem), pilotki z pomponikami, z kolei uszy w cieplejsze dni – opaski, ręce – wełniane rękawiczki, a nogi – skarpety we wzory norweskie i cholewki (a la stuptuty). U szyi wiązano apaszki.

Hala Gąsienicowa / Nac.gov.pl
Hala Gąsienicowa / Nac.gov.pl

Styl vintage na świecie

W Europie moda na spodnie wśród kobiet pojawiła się już pod koniec lat 20. Do tamtej

Vintage
Vintage

pory na europejskich stokach dominowały spódnice i tuniki. W latach 30. modne stały się materiały, które można było naciągać (coś typu stretch), kobiety szalały na punkcie różnokolorowych kombinacji – „góra” powinna mieć inny kolor niż „dół”. Nadal nosiło się grube, wełniane swetry. Nowością za to były specjalne spódnice przeznaczone dla doświadczonych narciarek. Skromniejszą w latach 40. modę dekadę później podbiły austriackie kurtki pikowane z warstwami izolacyjnymi, a więc wełna stała się vintage. Dopiero wtedy zaczęto przykładać dużą wagę do kolorystyki. Na rynku pojawiły się też spodnie ze stretchu z „uchwytami”. Pstrokate lata 60. i 70. to czas lekkich, dopasowanych do ciała kurtek i kombinezonów.

styl vintage: lata 20.-30.
styl vintage: lata 20.-30.
styl vintage: lata 30.
styl vintage: lata 30.
styl vintage: lata 70.
styl vintage: lata 70.

Skomentuj