Vintage: 5 starych trendów, o których wolimy zapomnieć

0

Moda w stylu vintage regularnie powraca na ulicę. Paski, muchy (okulary), motywy marynarskie po krótkich przerwach wróciły do łask i od wielu sezonów są na fali. O niektórych hitach minionej epoki jednak wolimy zapomnieć… Redaktorzy Huffingtonpost zestawili 5 trendów vintage, z których nie powinniśmy być dumni. Zgodzicie się?

Styl vintage: Gigantyczne ramiona

Vintage
Vintage

Umknęło mi, że moja marynarka nie posiada gigantycznych poduszek na ramionach, które poszerzały je i sprawiały wrażenie, że są mniej spadziste. Jeszcze nie tak dawno niemal każda biała bluzka służąca mi podczas szkolnych apeli miała wszyte miękkie poduchy, które zamieniały mnie w prostokąt. Pierwsze poduszki w stylu vintage zaprojektowała w 1930 roku włoska projektantka Elsa Schiaparelli. Modne do lat 70., powróciły do łaska 10-15 lat później.

Styl vintage: Czeski piłkarz

Vintage - Czeski Piłkarz
Vintage – Czeski Piłkarz

Ciuchy jak ciuchy – można zdjąć, gorzej gdy odważymy się na spontaniczny powrót do stylu vintage na głowie. Długi tył, krótkie boki – cięcie na Czeskiego Piłkarza było bardzo modne wśród panów w latach 80., nie tylko w Czechach. Zanim Piłkarz trafił do Anglii i USA, gdzie robił furorę pod nazwą ‘mullet’, był szalenie popularny także u nas…

 

 

Styl vintage: Tapirowanie włosów

Vintage - Brigitte Bardot
Vintage – Brigitte Bardot

Fryzury vintage równie kiepsko prezentowały się na głowach kobiet. Podczas gdy panowie strzygli sobie Czeskiego Piłkarza, panie nosiły wielkie, tapirowane hełmy. Popularne w latach 80. wysokie fryzury sprawiały wrażenie nadmuchanych i sztucznych.

Styl vintage: Dzwony

Vintage - dzwony
Vintage – dzwony

Do szafy z ciuchami vintage trafiły także popularne jeszcze w latach 90. dzwony. Jako pierwsi nosili je amerykańscy marynarze w XIX wieku, były wygodne i łatwo można było je podwinąć. Na masową skalę zaczęły być popularne w latach 60., gdy nosili je panowie i panie po obu stronach Atlantyku. Jeszcze w tej dekadzie zaczęli interesować się nimi hipisi, a styl vintage na krótko powrócił do łask w latach 70.

Styl vintage: Buty go-go

Vintage - buty gogo
Vintage – buty gogo

Wysokie, plastikowe, białe kozaki ‘go go’ na szerokim obcasie – symbol ery vintage, która odeszła do lamusa w latach 70. – idealnie komponowały się ze spódniczką mini. Pierwsze modele zostały wyprodukowane w 1961 roku w Stanach. Przez całą dekadę robiły furorę na ulicy głównie wśród amerykańskich nastolatek zainspirowanych telewizyjnymi programami tanecznymi.

Skomentuj