Starocie: Przedwojenna walizka jak nowa. Dziś może mieć zupełnie inne funkcje

0
Starocie: stara walizka
Starocie: stara walizka

Co mają w sobie stare walizki, że tak je uwielbiam? Zawsze, kiedy je oglądam, rzucają mi się w oczy charakterystyczne okucia na rogach i prawie doskonały prostokątny kształt – są urokliwą pamiątką epoki „przedinternetowej”. No i są stare jak świat, a to chyba w nich najfajniejsze: kryją historie, historie i historie podróży! Co niosły i gdzie je poniosło?

Starą walizkę na zdjęciach kupiłam na pchlim targu w Lublinie. Niedzielny targ staroci rozkłada się w każdą ostatnią niedzielę na Rynku. Kosztowała 20 zł i podobno jest przedwojenna, w co akurat wątpię. W środku znalazłam małą butelkę, na moje oko nie pasującą do żadnego znanego mi płynu: ani mleka, ani wody i nawet nie jest piersiówką.

Walizka leży na półce i regularnie odkładam plany, by ją odnowić. Ale przedmioty w jakie ludzie potrafią zamienić starocie, wprawiają mnie w zachwyt. Dziś kilka dobrych pomysłów i zdjęć.

Staroć z Lublina

starocie: stara walizka
starocie: stara walizka
starocie: stara walizka
starocie: stara walizka

Skrzypiący i niemodny staroć, często sponiewierany, obdarty i pewnie, tak jak mój, cuchnący nie wiadomo czym. A jednak przy odrobinie inwencji może okazać się doskonałym tworzywem. Z tych walizek powstały cuda:

starocie: stare walizki jak nowe
Starocie: stare walizki. Źródło: Inspirationtreasures.blogspot.com, Apartmenttherapy.com, Designsponge.com/
Starocie: stara walizka/ potrzebne źródło
Starocie: stara walizka/ potrzebne źródło
Starocie: stare walizki / Orchaidel.tumblr.com
Starocie: stare walizki / Orchaidel.tumblr.com
Starocie: stara walizka Take-my-hand-and-we-will-runaway.tumblr.com/
Starocie: stara walizka / fot. Take-my-hand-and-we-will-runaway.tumblr.com/

Umiejętności i wiedza? Są niezbędne, ale żeby stworzyć takie cuda potrzebna jest przecież wyobraźnia. Istnieją polskie strony internetowe na temat czyszczenia, odświeżania i konserwowania staroci w ogóle, ale inspiracji polecam szukać za granicą w zakładkach DIY.

Stare meble i przedmioty w swoim nowym wcieleniu wnoszą do mieszkania duszę. Po pierwsze świetnie komponują się ze współczesnymi elementami wyposażenia, po drugie są żywą historią, która ma swój specyficzny zapach, kolor i kształt. Ta myśl zawsze pozytywnie mnie nastraja, kiedy patrzę na swoją walizkę. Może czas wreszcie ją odnowić.

Skomentuj