Sprzedane – nie na sprzedaż. Co kryją najpiękniejsze gejsze XX-wiecznej Japonii

0
Stare fotografie gejsz
Stare fotografie gejsz

Zapytam wprost: są prostytutkami czy nie? Przeważnie gejsze utożsamia się właśnie z prostytucją i przeważnie budzi to sprzeciw specjalistów od kultury japońskiej, którzy na forach internetowych toczą zażarte boje o honor gejsz. Co ciekawe, ci, którzy zgadzają się z powszechną opinią mają poniekąd rację, której jednocześnie nie można odmówić też żarliwie zaprzeczającym temu poglądowi.

Gejsza – artystka i pieśniarka

Jeżeli wierzyć słowom, „gejsza” oznacza artystkę (pieśniarkę, tancerkę). Stawała się nią młoda kobieta (dawniej nawet dziewczynka) po ukończeniu 6-letniej „szkoły gejsz”. Gejsza nigdy nie była prostytutką, z kolei spotykane na ulicach Kioto prostytutki nie są gejszami, choć przypominają je przez silny makijaż twarzy. (Nie mylcie ich także z „geisha girls”, które sprzedawały się amerykańskim żołnierzom podczas okupacji Japonii). Prawdziwe gejsze nadal mieszkają w ekskluzywnych hanamachi, dzielnicach kwiatów, i choć ich liczba spadła z ok. 80 tysięcy w pierwszych dwóch dziesięcioleciach XX wieku do mniej niż 2 tys. obecnie, w Japonii nadal ucieleśniają ideał kobiecości. Wbrew idei zawodu podobno tylko w latach 20. minionego stulecia aż ¾ gejsz parało się prostytucją…

Mizuage – tajemnica gejsz

Z drugiej strony zawód gejszy skrywa pewną seks-tajemnicę – mizuage. To praktykowany w Japonii do 1958 roku zwyczaj pozbawienia dziewictwa maiko (uczennicy) przez jej bogatego opiekuna; rodzaj inicjacji. Przez fakt posiadania finansującego gejszę patrona, dziewczęta mogły mieć opinię kurtyzan, te, które weszły w bliższe relacje z mężczyznami, nierzadko żonatymi, rzeczywiście się nimi stawały. Małżeństwo dla gejszy oznaczało dożywotnią utratę prestiżowego statusu. Rytuał mizuage został zniesiony wraz z delegalizacją prostytucji w Japonii pod koniec lat 50.

Teruga, legenda zawodu sprzedana do domu gejsz przez ojca w 1884 roku jako nieślubne dziecko, straciła w ten sposób dziewictwo w wieku 13 lat. Podobnie jak Manryu i Hawaryu – jedne z najpiękniejszych gejsz uwiecznionych na pocztówkach z początku XX wieku.

Gejsza Hawaryu
Gejsza Hawaryu

Teruha, gejsza, która z miłości odcięła sobie mały palec u dłoni i z tego powodu zyskała przydomek „Dziewięciopalczastej”.

Teruha
Teruha
Manryu
Manryu

Skomentuj