Skuta lodem Niagara sprzed 113 lat. Wyglądała bardziej zjawiskowo?

0

Rok 2014 nie jest jedynym, kiedy Niagara zamarzła, choć rzeczywiście, rzadko się zdarza, żeby przelewające się w jednej sekundzie 2 miliony litrów wody zamieniły się w skutą lodem skorupę. Słowo rzadko oznacza dokładnie 2 razy, chociaż na temat zamarzania Niagary powstało mnóstwo legend: że miało to miejsce trzy-, a nawet czterokrotnie. Dwa rzetelnie udokumentowane, częściowe zamarznięcia wodospadów datuje się na 1848 i 1911 rok.

Marzec 1848 roku

Spójrzcie na stare fotografie poniżej. W marcu 1848 roku Amerykanie i Kanadyjczycy musieli osłupieć z wrażenia, kiedy zobaczyli, że rzeka wraz z potężnym wodospadem zniknęły pod warstwami lodu. Mówiło się, że wtedy Niagara wyschła. Ale przez te mniej więcej 30 godzin „nieistnienia” rzeka zamarzła jedynie częściowo w górnych partiach, kiedy jej przepływ zablokowała potężna bryła lodu. Był to historyczny, udokumentowany jedną kultową fotografią moment w krótkim życiu Niagary (licząc od daty jej odkrycia w XVII wieku). Co w tej historii jest najbardziej niesamowite? Po obu stronach granicy nastała totalna cisza… Niagara zamarła.

Stare fotografie: Niagara
Stare fotografie: Niagara 

Przekonani, że wodospad zamarzł ludzie mogli sobie swobodnie spacerować po powierzchni skorupy. Śmiałkowie schodzili na dół, żeby z bliska przyglądać się uwięzionemu w lodowej klatce żywiołowi. Podziwiało go wtedy kilka tysięcy osób.

1911 i 1886

Kolejny taki moment na pewno powtórzył się w 1911 roku. Do 4 lutego, kiedy tzw. „lodowy most” (lodowa pokrywa na rzece o długości nawet kilkunastu kilometrów) nie zapadł się pod trójką ludzi, Niagara była miejscem niedzielnych przechadzek i zjeżdżalnią dla saneczkarzy.

Najbardziej prawdopodobne jest jeszcze jedno poważniejsze zamarznięcie Niagary – z 1886 roku. Kolejne z lat trzydziestych XX wieku budzą wątpliwości głównie przez to, że w opisach zdjęć archiwalnych panuje miszmasz – mogą pochodzić z 1911 roku.

Nastał 2014 rok i znów jesteśmy świadkami najbardziej niesamowitego spektaklu, jaki mogła zafundować nam natura.

Stare fotografie: Niagara
Stare fotografie: Niagara

Skomentuj