Norma Jeane Baker – Nieznana twarz Marilyn

0
Stare fotografie Marilyn Monroe
Stare fotografie Marilyn Monroe

„Marilyn Monroe” narodziła się w sierpniu 1946 roku. Prawdziwa „Marilyn” była gwiazdą Broadwayu w latach 20. i 30., natomiast nazwisko „Monroe” nosiła matka Normy Jeane Baker, która tamtego lata porzuciła karierę modelki i stała się MARILYN MONROE. Kultowy pseudonim wymyślił aktor Ben Lyon, wtedy dyrektor castingu w wytwórni filmowej 20th Century Fox, w nadziei, że podwójne „M” przyniesie Normie lepszą passę w aktorstwie niż jej trudne do spamiętania nazwisko (wtedy jeszcze nazywała się po mężu – Doughtery). W 1956 roku Norma zmieniła imię i nazwisko w urzędzie.

Norma Baker

Życie Normy Mortneson, ochrzczonej jako Norma Baker, było pasmem niepowodzeń. Od początku niechciana urodziła się w dniu dziecka 1926 roku. Była owocem przypadkowego romansu hollywoodzkiej montażystki, ale z kim – tego już dokładnie nie wiadomo. W dzieciństwie regularnie kursowała między domami rodzin zastępczych a sierocińcami. W wieku ok. 5 lub 10 lat była podobno molestowana, w efekcie zaczęła się jąkać, co tłumaczyła później porzuceniem przez matkę. Zakompleksiona z powodu nieznajomości ojca i złych relacji z matką cierpiącą na schizofrenię, wielokrotnie fantazjowała na temat swojej przeszłości. Zdaniem jej biografów to najbardziej mglisty rozdział w historii Normy, która do końca życia czuła lęk przed odziedziczeniem problemów emocjonalnych po matce i babci. Już jako Marilyn zachorowała na depresję.

Niebanalna uroda i swoboda zachowania przed kamerą opłaciły się – Norma zauważona w 1945 przez fotografa wojskowego w fabryce samolotów, gdzie pracowała przy lakierowaniu śmigieł, zaczęła błyskawiczną karierę modelki. Mimo gigantycznej tremy przed występami sprawiała wrażenie śmiałej i otwartej, stąd mawiano o niej, że urodziła się dla kina. W 1946 roku stała się Marilyn Monroe – zmieniła kolor włosów i fryzurę, później przeszła operację plastyczną i zaczęła karierę filmową. W 1962 roku przedawkowała środki nasenne.

Stare fotografie Marilyn Monroe

Norma Baker
Norma Baker
Norma Baker
Norma Baker
Norma Baker
Norma Baker
Marilyn Monroe
Marilyn Monroe

Skomentuj