Nadzwyczajny „Zwyczajny 1934” – Przedwojenna Warszawa na Krakowskim Przedmieściu

2
Wystawa zdjęć przedwojennej Warszawy w DSH
Wystawa zdjęć przedwojennej Warszawy w DSH

Dzień jak co dzień w roku 1934. Z powodu braku kanalizacji, w jednej z dzielnic Warszawy kobiety wylewają pomyje na ulicę. „Szóstka” stałą trasą przez Most Kierbedzia, po którym 10 lat później pozostaną jedynie filary, zmierza w kierunku Bródna. Loda Halama ćwiczy spektakl, który znów ściągnie do Opery tłumy. W ciepłe popołudnie o wolnej ławce w Ogrodzie Saskim można zapomnieć – szczelnie zajęty rządek otacza plac, na którym jedno mi się nie zgadza: brakuje fontanny. Przy Nalewkach dzień targowy, na starówce życiem tętnią sklepy kolonialne – jeden z nich prowadzi Kazimiera Hostman, siostra Michaliny, mojej prababci. Tylko gigantyczny Plac Piłsudskiego świeci pustkami, ewentualnie w rogu migną czarne punkciki. Migną i znikną.

Przedwojenna Warszawa Van de Pola

Jeżeli nie załapaliście się na wystawę „Zwyczajny 1934” w Domu Spotkań z Historią, część starych fotografii zobaczycie na Krakowskim Przedmieściu. To fragment kolekcji 400 zdjęć przedwojennej Warszawy, którą zamknął w kadrach holenderski fotoreporter Willem van de Poll. Wśród staroci m.in. pierwsze biuro LOT-u i dzielnice żydowskie, które z pasją fotografował wspomniany niedawno Roman Vishniac. Całość do zobaczenia w Hadze.

Wystawa zdjęć przedwojennej Warszawy
Wystawa zdjęć przedwojennej Warszawy
Przedwojenna Warszawa - rok 1934
Przedwojenna Warszawa – rok 1934
Wystawa zdjęć przedwojennej Warszawy
Wystawa zdjęć przedwojennej Warszawy

Dyskusja2 komentarze

  1. Swietne zdjecia. Zauwazylem „maly” problem – szczyt na zdjeciu pt „Tatry – Giewont jeszcze bez krzyza” to nie Giewont. Zdjecie jest z lat 60-70, a krzyz postawiono w 1901. Zdjecie zostalo zrobione na tzw. „Zakrecie Ejsmonda” na drodze do Morskiego Oka. Szczyt w tle zdjecia to Mieguszowiecki Szczyt Wielki.
    En.wikipedia.org/wiki/File:Mieguszowieckie_szczyty_opis.jpg

Skomentuj