„Matki Duchy” – absurd wiktoriańskiej fotografii

0
starocie, stare fotografie: Ghost Mother
starocie, stare fotografie: Ghost Mother

Na starej fotografii przerażony maluch w białej koszulce, która doskonale kontrastuje z matką – Matką Duchem. By wyeliminować ją z kompozycji, fotograf stosuje ciemnie zasłony. W centrum kadru – niemowlę, pozujące do swojego pierwszego portretu. Schowana pod warstwami materiału matka imituje tło (fotel, ścianę, co popadnie). Chociaż nie skupia na sobie uwagi soczewki, przykuwa inne oko, spoglądający na nią człowiek dostrzega przecież absurd sytuacji. Tymczasem Matki

Starocie, stare fotografie: Hidden Mother
Starocie, stare fotografie: Hidden Mother

Duchy robią karierę w Stanach Zjednoczonych i Europie przez około 100 lat (!), szczególnie w połowie i pod koniec XIX wieku, gdy sama fotografia jest jeszcze w powijakach, aż do ok. 1920 roku. Mówi się wtedy nawet o erze “Hidden Mothers”.

30 SEKUND

Czas naświetlania negatywu powyżej 30 sekund dzieciom wydaje się wiecznością. By skrócić maluchowi męczącą sesję w bezruchu – i aby fotografia wyszła naturalnie – matki trzymają zapłakane pociechy na kolanach, usiłując wtopić się w tło kompozycji. Wychodzi… jak widać. Gdy potrzebna jest „obróbka”, na zdjęciach pojawiają się białe plamy i wydrapane twarze. Rodzice ukrywają się bowiem na różne sposoby. Aż 1002 z nich odkryła Linda Fregni Nagler.

1002 FOTOGRAFIE

W 2013 roku Linda Fregni Nagler wydaje album „The Hidden Mother”, w którym zamieszcza ponad 1000 zdjęć! Zainspirowana jedną ze starych fotografii wystawionych na eBayu, na ponad 400 stronach demaskuje absurd sytuacji. Jak zatem „po angielsku” uciec z kadru? ;-)

Starocie, stare fotografie: Ghost Mother
Starocie, stare fotografie: Ghost Mother
Starocie, stare fotografie: Rodzic chowa się za dzieckiem. Bardzo sprytnie...
Starocie, stare fotografie: Rodzic chowa się za dzieckiem. Bardzo sprytne…

Skomentuj