Kurtyzana, modelka czy prostytutka – kim była Pierwsza Dama Erotyki?

0

Czy nazywała się Fernande Olivier i była kochanką Pabla Picassa, nie wiadomo w stu procentach. W ogóle mało wiemy, kim naprawdę była, jak żyła i zmarła. A jednak pamięć o niej przetrwała i to w dość nietypowy sposób – jej nagie, krągłe ciało widnieje na kilkuset francuskich pocztówkach erotycznych z początku XX wieku. Po kobiecie, która wtedy rozpalała wyobraźnię mężczyzn, pozostało jeszcze imię – Miss Fernande, a ostatnią rzeczą, której możemy być pewni w tej historii, jest miejsce jej zamieszkania: Paryż.

I Dama Erotyki

Urodziła się prawdopodobnie w 1892 roku, ale nie wiadomo już gdzie dokładnie. Jeżeli wierzyć plotkom, którym sama jestem gotowa dać wiarę, że nazywała się Fernande Barrey i była żoną sławnego japońskiego grafika – pochodziła z Pikardii.

Stare fotografie Miss Fernande
Stare fotografie Miss Fernande

Kiedy Miss Fernande po raz pierwszy stanęła naga przed obiektywem znanego paryskiego fotografa, Jeana Agelou, była nastolatką, miała około 20 lat. Wieść głosi, że była modelką jednego artysty – to właśnie Agelou uwiecznił ją na kilkuset kartach pocztowych wydanych w paru seriach, na których widać jak dojrzewa, zmienia się i starzeje (zdjęcie powyżej – genialne). Sto lat później Miss Fernande doczekała się tytułu Pierwszej Damy Erotyki, jak napisał o niej Louis La Volpe, choć na pierwszy rzut oka wydaje się jedną z wielu przeciętnych paryskich modelek pozujących nago w tamtym okresie. Same zdjęcia są kapitalne.

Miss Fernande
Miss Fernande

Coś magnetyzującego jednak Miss Fernande musiała w sobie mieć (oprócz sporych piersi), skoro na początku stulecia jej wizerunek zdominował erotyczny biznes pocztówkowy. Fernande stała się sławna, ale pozostała anonimowa. Nawet do policyjnej kartoteki, jako jedna z 6,5 tysiąca notowanych wtedy w Paryżu prostytutek, trafiła pod pseudonimem. Kim naprawdę była Fernande, co stało się z nią po śmiertelnym wypadku samochodowym Agelou w 1916 roku, jak umarła? Wiemy na pewno, że była modelką i, mówiąc łagodnie, kurtyzaną. Mieszkała w hotelu w centrum Paryża, gdzie gościła swoich bogatych „przyjaciół” z Ameryki, którym podrzucała wcześniej pocztówki z adresem na odwrocie. Do dziś kartki te krążą po aukcjach internetowych, na których można kupić je za przynajmniej 50 dolarów.

Miss Fernande
Miss Fernande
Miss Fernande
Miss Fernande

Skomentuj