Kim są mężczyźni, którzy jedzą „lunch na szczycie wieżowca”?

0
Lunch na szczycie wieżowca
Lunch na szczycie wieżowca

Pod plakatem podpis: „Lunch na szczycie wieżowca”, circa 1932. Żadnych imion, ani sygnatury, ani parafki fotografa. Do 2003 roku jedna z najbardziej popularnych starych fotografii znanych z plakatów była całkowicie anonimowa.

220 metrów nad ziemią

Najsłynniejszy „lunch na szczycie wieżowca” miał miejsce 20 września 1932 roku, ok. 220 metrów NAD Rockefeller Center na Manhattanie. Jedenastu ślusarzy, odpoczywających na żelaznej belce nowo powstającego drapacza chmur, było imigrantami, najpewniej o irlandzkich i szwedzkich korzeniach. Tego dnia zbudowali kolejny fragment gigantycznej konstrukcji, która została ukończona rok później, stając się piątym najwyższym wieżowcem Nowego Jorku: GE Building (dziś dziesiąty co do wysokości) jest obecnie siedzibą stacji NBC.

Niezabezpieczeni mężczyźni siedzą prawdopodobnie nad drewnianą platformą, bo prawdopodobnie ta kultowa scena została wcześniej zaaranżowana. Mogła powstać po to, by promować najnowszy nowojorski wieżowiec, ale nie ma w tej kwestii całkowitej pewności. Pewne natomiast jest to, że widoczni na zdjęciu mężczyźni byli robotnikami z Europy, a zdjęcie nie zostało spreparowane, jak też myślano po latach. Tożsamość czterech z nich została potwierdzona całkiem niedawno przez zadziwiający przypadek… W jednym z barów w Galway dwóch irlandzkich filmowców dostrzegło w rogu pomieszczenia to zdjęcie wraz z widniejącą obok niego notką napisaną przez syna jednego ze sfotografowanych Irlandczyków:

 Pierwszy z prawej to mój tato, pierwszy z lewej to stryj

Jeszcze tego samego wieczoru filmowcy dotarli do potomków jednego z imigrantów, który w latach 20. minionego wieku opuścił Irlandię, by szukać szczęścia w Ameryce. A później nakręcili o nich film dokumentalny pokazany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Tożsamość dwóch innych robotników odkryli dzięki bogatej dokumentacji fotograficznej Manhattanu z lat 30.

Charles Ebbets

Fotografię wykonał Charles Ebbets, wzięty nowojorski fotograf, który publikował m.in. w New York Times. Na początku lat 30. nadzorował fotograficzną dokumentację Rockefeller Center, które akurat było w budowie. Nie jest to jedyne jego ciekawe zdjęcie z dachu GE Building…

Charles Ebbets

Charles Ebbets

Skomentuj