Te zdjęcia to ikony fotografii mody XX wieku. Są doskonałe!

0
Toni Frissell
Toni Frissell

Stare fotografie to ta kategoria staroci, obok której nie da się przejść obojętnie. Szczególnie jeżeli chodzi o portrety ze zdjęć typu „carte de visite” – te, z porcelanowymi twarzami, z których emanuje coś przeraźliwego… Może pociągające w starociach w ogóle, nie tylko w starych fotografiach, jest właśnie to, że chowają się za nimi wydarzenia, które kiedyś miały swój realny czas i swoje prawdziwe miejsce, a których w każdym przypadku jestem równie ciekawa. Dzisiaj ładnie i przyjemnie – o modzie, na której się nie znam, ale którą lubię oglądać – na pięknych starych fotografiach Toni Frissell, Horsta P Horsta i Fernanda Fonssagrivesa.

Stare fotografie – Toni Frissell

Fotografie Amerykanki Toni Frissell są genialne. Tę jedną (z lewej) po prostu uwielbiam. Zdjęcie „Modelki Pod Wodą w Basenie Dla Delfinów” Frissell zrobiła dla Vogue’a, dla którego stworzyła w sumie 17 okładek, w listopadzie 1939 roku. Dziś więc ma 75 lat! Zdjęcie powstało na Florydzie, tam, gdzie zdjęcie obok, które jest tylko osiem lat młodsze (1947). To drugie ukazało się w Harper’s Bazaar.

Toni Frissell
Dovima (poniżej) – supermodelka, która podbiła gusta amerykańskich fotografów w latach 50. Fotografowała ją m.in. Toni Frissell. Jamajka, rok 1947. Dla Harper’s Bazaar.

Dovima na fotografii Toni Frissell
Dovima na fotografii Toni Frissell / CC Wikimedia
Dovima
Dovima by Toni Frissell / CC Wikimedia

Stare fotografie – Fernans Fonssegrives

Fernand Fonssegrives też był wielki i też publikował m.in. dla Harper’s Bazaar. Jego fotografie określiłabym jako: nieoczywiste. Miał pomysłowe oko i fantastycznie ujmował nim kobiety. Jego żoną była Lisa, modelka, którą m.in. w 1956 roku fotografowała Toni Frissell (prawy dolny róg).

Fernand Fonssegrives
Fernand Fonssegrives

Fernand Fonssegrives (kolaż i pod spodem) i Toni Frissel (prawy dolny róg) / CC BY NC Christine Flickr.com

Fernand Fonssegrives
Fernand Fonssegrives

Stare fotografie – Horst P. Horst

Horst P. Horst, czyli geniusz. Liczbą okładek Vogue’a przegonił m.in. Toni Frissell – miał ich w sumie 87. Zasłynął fotografią zatytułowaną „The Mainbocher Corset”, która zdaniem fachowców do dziś utrzymała status symbolu fotografii mody XX wieku. Jest genialna! Subtelna, elegancka i zarazem szalenie pociągająca. Bardzo ją lubię. W 1939 roku pojawiła się w magazynie Vogue.

Horst P Horst
Horst P Horst / Horstphorst.com

Skomentuj