Jarmark Dominikański – najstarszy targ staroci w Polsce. Powoli się zbliża…

0
<strong>Jarmark Dominikański</strong>
Jarmark Dominikański / Mariusz Cieszewski, CC BY-ND, Flickr.com/photos/polandmfa/9382082161

Jarmark Dominikański to 700 lat tradycji, ponad tysiąc kramów ze starociami i antykami (ale nie tylko!) i 7 mln turystów. 755. edycja najstarszego targu staroci w Polsce odbędzie się jak zwykle w Gdańsku, na przełomie lipca i sierpnia.

GDZIE I KIEDY: 755. Jarmark Dominikański na starówce w Gdańsku od 26 lipca do 16 sierpnia 2015 roku.

Jarmark Dominikański to okazja do wynajdywania skarbów, między innymi unikatowych antyków i starocistarych mebli, zegarów, porcelany. To prawdziwa uczta dla kolekcjonerów. Tu się kupuje, targuje, a przy okazji słucha muzyki i w przestrzeni gdańskiej starówki odkrywa piękne kadry do pamiątkowych fotografii.

Pierwszy Jarmark Dominikański

Historyczny Jarmark Dominikański odbył się w 1260 r. po tym, gdy papież Aleksander IV zezwolił gdańskiemu zakonowi dominikanów udzielać 100-dniowych odpustów podczas święta ich patrona. Z czasem na sierpniowe jarmarki św. Dominika do portu zaczęło zawijać po 400 okrętów z całego świata, załadowanych towarami: winami z Francji i Hiszpanii, jedwabiem, konfiturami, przyprawami, cyną, angielskimi suknami, czeskim szkłem, bursztynami, futrami z Rosji i… piernikami z Torunia. Razem z handlarzami na Jarmark Dominikański przybywali kuglarze, cyrkowcy, trupy aktorskie i akrobaci. Znak, że pora handlować dawały o 12.00 gdańskie dzwony.

Jarmark Dominikański współcześnie

Uroczyste otwarcie Jarmarku Dominikańskiego oznajmia dziś, zamiast dzwonu, największy i najcięższy na świecie bęben (mierzy 10 m średnicy i waży ponad 3 tony!). 100 jednoczesnych uderzeń obwieszcza światu, że nadeszła pora Jarmarku. Odtąd starówka należy do kupców, którzy zjeżdżają do Gdańska z Polski i ze świata. Ulice zaludniają się barwnymi postaciami, wśród których prym wiedzie karmazynowy kogut – symbol Jarmarku Dominikańskiego. Co roku kramy ze starociami, wypiekami, ciuchami, rękodziełem i najróżniejszym sprzętem oglądają miliony gości. Niektórzy przyjeżdżają w jakimś celu, np. dla antyków, których są tutaj tysiące z Polski i ze świata, inni choćby po to, by dać się ponieść przyjaznej i radosnej atmosferze, zapewniającej piękne wspomnienia.

<strong>Starocie<strong> jadą na <strong>Jarmark Dominikański</strong>
Starocie jadą na Jarmark Dominikański / Jakub Wielicki, CC BY-ND, Flickr.com/photos/lopez1407/9547405806

Co na Jarmarku Dominikańskim

Jarmark św. Dominika imponuje rozmachem oraz liczbą i różnorodnością stoisk. Wyroby mają do zaoferowania między innymi rzemieślnicy, artyści i antykwariusze. Na Jarmarku Dominikańskim jest dosłownie wszystko, od bałtyckich bursztynów, przez afrykańskie bębny, po rzadkie, stare meble. Są rzeczy zadziwiające, oryginalne, te, które mogą się przydać i zupełnie nieprzydatne, ale piękne starocie. Poza tym potrawy – prawdziwe bogactwo smaków! Produkowane tradycyjnymi metodami sery, wypieki, chleby, wędliny, pierogi, bigosy czy kiszone w stary sposób ogórki. Jak przystało na Jarmark Dominikański, nie zabraknie też europejskiej i światowej egzotyki – włoskich past, oliw, hiszpańskich win czy tureckich słodyczy.

***

Materiały prasowe Jarmarkdominika.pl, red. Wstarymstylu.com

Skomentuj