Jak przechowywać stare fotografie

0

Mam w domu kilka starych fotografii moich pradziadków, najcenniejsze starocie, jakie posiadam poza ślubną bransoletą prababci z 1920 roku. Zdjęcia portretowe i jedno najprawdopodobniej ślubne pochodzą z lat 10., 20. i 30. XX wieku. Jak właściwie o nie zadbać domowym sposobem? Do przechowywania zdjęć na pewno nie nadają się klasyczne albumy i pudełka po trampkach! Żeby stare fotografie zachowały świeży wygląd, trzeba zadbać przede wszystkim o właściwy papier, na którym zostaną umieszczone. Ale i tak wrogiem numer jeden jakichkolwiek zdjęć jest folia.

Używaj bezkwasowego papieru

Do przechowywania starych fotografii służy papier bezkwasowy. Pudła, tektury i teczki z tego materiału wykorzystywane są m.in. przez muzea i archiwa. Chronią stare fotografie przed wilgocią i owadami. Bezkwasowe obwoluty i koperty można kupić za nieduże pieniądze w sklepach internetowych. Do przechowywania starych fotografii zamiast papieru używa się jeszcze np. przeźroczystych obwolut poliestrowych.

Zrób przekładki między zdjęciami

 Jako przekładkę oddzielającą karty ze zdjęciami najlepiej zastosować papier pergaminowy, który ochroni je przed wilgocią, zatłuszczeniem, a przede wszystkim sklejaniem i ocieraniem się o siebie. Opcjonalnie można zastosować bibułkę. Wkładając stare fotografie do albumu na odpowiednim papierze, lepiej nie używać folii jako przekładki – z czasem może się z nimi skleić. Nigdy nie kleimy zdjęć, aby ich rewers, nawet jeżeli nie zawiera informacji nt. zdjęcia, był widoczny. Rogi starych fotografii wkładamy do papierowych kieszonek.

Chroń stare fotografie

Stare fotografie, jak wszystkie zdjęcia zresztą, trzeba chronić przed słońcem i wilgocią. Niektórzy fotografowie radzą trzymać je w temperaturze 17-18 stopni C, co w warunkach domowych jest przecież niemożliwe. Trzymajmy je po prostu w pudełku z bezkwasowego materiału, album stawiajmy na półce pionowo. To powinno wystarczyć na kolejne kilkadziesiąt lat. Następnym razem przykład, jak samodzielnie zrobić album na stare fotografie.

Skomentuj