Grill, golf – co jeszcze można robić pod wodą? Stare fotografie podwodne [lata 40. XX wieku]

1

Pierwsze zdjęcia podwodne mają po 70 lat i powstały, zanim programistom przyśnił się edytor zdjęć. Stare fotografie, sprzed 1940 roku, są wyraźne i aż trudno uwierzyć, że wykonano je kamerą schowaną w blaszanej skrzynce.

Stare fotografie podwodne - Bruce Mozert
Stare fotografie podwodne – Bruce Mozert

Bruce Mozert

Profesjonalna fotografia podwodna narodziła się w Stanach z końcem lat 30. XX wieku i to zupełnie przypadkowo na planie filmu Tarzan *. Pionierem był Bruce Mozert, przez 30 lat fotografujący uzdrowisko na Florydzie Silver Spirngs, które nie mogło wymarzyć sobie lepszej reklamy. Zanim 1 października 1971 roku 100 km dalej otwarto Disneyland, krystaliczne źródła Silver Springs były topową atrakcją całego stanu.

Stare fotografie podwodne
Stare fotografie podwodne

Mozert sfotografował pod wodą najpierw wielokrotnego mistrza olimpijskiego w pływaniu, który był jednocześnie odtwórcą głównej roli w 12 filmach o Tarzanie (akurat w 1938 roku kręcił czwartą część), później reżyserował przeważnie scenki rodzajowe z udziałem młodych dziewcząt, promując modny wtedy styl w modzie – pin up. Modelki uprawiały pod wodą ogród, czytały gazety, grały w golfa, a nawet robiły grilla. Dla jednej minuty filmu reklamowego Mozert spędzał z ekipą cały dzień pod wodą. Gdy miał problem z ukazaniem jakiegoś momentu, siedział na dnie Silver Springs dopóty, dopóki nie znalazł sposobu, aby osiągnąć zamierzony efekt np. dym z grilla ukazał za pomocą sproszkowanego mleka.

Mozert był pomysłodawcą podwodnej osłony kamery przypominającej metalową skrzynkę zbitą z paru blach i gwoździ, zbudował ją w jeden wieczór, a kolejnego dnia odniósł spektakularny sukces. Jego zdjęcia drukowały znane czasopisma i podziwiały je tysiące turystów ściągających do uzdrowiska, ale duża popularność nie uchroniła go przed opinią króla kiczu. Niektóre z jego zdjęć są jednak naprawdę dobre i te ciekawsze zobaczycie tutaj.

Stare fotografie podwodne
Stare fotografie podwodne

Ale zanim obejrzycie jego zdjęcia, jeszcze słowo na temat wybitnej Toni Frissell. W listopadzie 1939 roku, gdy swoją karierę na Florydzie zaczynał Mozert, Frissell zrobiła dla „Vogue’a” jedno z najlepszych zdjęć w swoim życiu: „Modelki w Basenie dla Delfinów”. Na mój gust, jedno z najlepszych w całej historii fotografii mody. Stworzyła w sumie 17 okładek pisma. Jej fotografie zdobiły m.in. rozkładówki Harper’s Bazaar (patrz lewy dolny róg w kolażu).

By Toni Frissell
By Toni Frissell
Bruce Mozert
Bruce Mozert
Bruce Mozert
Bruce Mozert
Bruce Mozert
Bruce Mozert
Bruce Mozert
Bruce Mozert

Autor nieznany:

Stare fotografie podwodne
Stare fotografie podwodne

Dyskusja1 komentarz

  1. Super artykuł! Piszę właśnie licencjat na temat fotografii artystycznej podwodnej i chciałabym się zapytać czy możę istenieją książki na ten temat? Skąd mogę się dowiedzieć więcej na ten temat? Z góry dziękuję za odpowiedz.

Skomentuj