Giełdy staroci w największych miastach Polski – TOP 5 pchlich targów

0

[Terminy i adresy w 2015 r.]

1. Warszawa – Warszawska Giełda Staroci na Kole

Kiedy i gdzie: sobota-niedziela od 6.00 do 15.00. Ulica Obozowa (osiedle Koło na Woli)

To najpopularniejsza giełda staroci w stolicy i podobno największa w Polsce. Ogromne bogactwo antyków i staroci w bardzo różnych cenach, ale oryginały w większości dość drogie. Kiedyś trafiłam tu na XIX-wieczną, protestancką Biblię! A ostatecznie wróciłam do domu z zestawem posrebrzanych radzieckich sztućców z lat 70. (5 zł/sztuka). Mnóstwo militariów.

2. Kraków – Targ staroci pod Halą Targową

Kiedy i gdzie: niedzielny poranek (od 6.00) przy ulicy Grzegórzeckiej 1

Ludwikowskie antyki i bezwartościowe starocie, bibeloty, rupiecie… Na Grzegórzeckiej jest dosłownie wszystko, z Polski i że świata. Ten kultowy pchli targ na kolekcjonerskiej mapie Krakowa, największy i jeden z najstarszych w mieście, coraz częściej budzi zainteresowanie między innymi zagranicznych turystów. Ceny staroci od złotówki za unikatowe książki po bajońskie sumy za stare meble. Przed zakupem zajrzyjcie na sąsiednie stoisko – ten sam przedmiot krok dalej może kosztować 50% taniej!

3. Gdańsk – Jarmark Dominikański

Kiedy i gdzie: od 25 lipca do 16 sierpnia 2015 r. na gdańskiej starówce

Raz w roku gdańską starówkę zapełnia kilkaset stoisk handlowych, z czego duża część należy do staroci. Jarmark Dominikański to prawdopodobnie najstarszy w Polsce targ antyków i nie tylko. W 2015 roku odbędzie się po raz 755! Uczta dla kolekcjonerów i mniej wprawionych amatorów starych rzeczy, na którą zjeżdżają zbieracze z całego świata. Targ perski odbędzie się na Podwalu Staromiejskim przy ulicach Grobla IV, Furty i Straganiarskiej. Jeżeli interesują Was rzemiosło i sztuka, zajrzyjcie jeszcze na św. Ducha, Groblę I, Groblę III, Tkacką, Kołodziejską, Węglarską, Pańską, Rybackie Pobrzeże, Długie Pobrzeże i Zielony Most.

<strong>Jarmark Dominikański</strong> w 2013 roku
Jarmark Dominikański w 2013 roku / Fot. Jakub Wielicki, CC BY-ND, Flickr.com/photos/lopez1407/9544706121

4. Wrocławskie giełdy staroci

Wrocław ma kilka miejsc znanych wśród zbieraczy, które warto odwiedzić. Raz w miesiącu przy Hali Stulecia odbywa się jeden z największych wrocławskich jarmarków staroci. Pod Iglicą pojawia się ok. 40 wystawców. Najbliższy w weekend 30-31 maja (kolejne: 27-28 czerwca, 25-26 lipca, 29-30 sierpnia, 19-20 września, 24-25 października, 28-29 listopada i 19-20 grudnia). W ostatni weekend miesiąca odbywa się również Giełda Staroci na Stadionie Ślęza (Wróblewskiego 9). Uczestniczy w nich m.in. historyk Jerzy Tomaszewski, który opowiada o starociach i radzi, jak upolować te najcenniejsze. No i Dworzec Świebodzki – w każdą niedzielę od 7.00 do ok. południa jest sceną „kolekcjonerskich spotkań wymiennych”.

5. Giełda Antyków w Poznaniu (+ Czacz)

Kiedy i gdzie: w drugą sobotę miesiąca od 4.00 (!) do ok. 14.00. W pozostałe 3 weekendy miesiąca odbywa się pchli targ. Obie imprezy w Starej Rzeźni Garbary

Poznańska Stara Rzeźnia na Garbarach z 1900 roku w weekendy zamienia się w największe targi staroci w mieście. Handlowanie na jarmarku zaczyna się od 6.00, natomiast już od 4.00 w drugim tygodniu rusza comiesięczna Giełda Antyków zaliczana do największych w Polsce. W budynku rzeźni działa antykwariat meblowy, największy w Wielkopolsce skup przedwojennych antyków.

60 km za Poznaniem leży Czacz – polska stolica staroci. Giełdy są tu niemal na porządku dziennym, ale najwięcej dzieje się w weekendy i wtedy warto tam jechać (może być tłoczno!). Jeszcze kilkanaście lat temu we wsi odbywał się tylko zwyczajny niedzielny jarmark staroci, ciuchów, sprzętów itp., który w pewnym momencie przerodził się w jeden z największych pchlich targów w Polsce – i oczywiście mocno się skomercjalizował. Ceny poszły w górę, wzdłuż ulicy wyrosły hale targowe, a antykwariusze stali się biznesmenami, dlatego uważajcie na naciągaczy! Do kupienia między innymi holenderskie stare meble, ciuchy vintage, ale nie tylko, rowery, szkło, porcelana, sprzęt, książki i całe mnóstwo garażowych rupieci.

 

Skomentuj