Dała imię Marilyn Monroe i wiele ją z nią łączyło. Kim była prawdziwa Mary Lynn?

0
Starocie, stare fotografie: Marilyn Miller
Starocie, stare fotografie: Marilyn Miller

Cierpiały na załamanie nerwowe i były uzależnione od alkoholu. Zmarły tragicznie, a w chwili śmierci dzieliły je tylko 2 lata różnicy. Szczupłe blondynki o idealnym kształcie, gwiazdy – w ich życiorysach można się pogubić. Tym bardziej, że obie nazywały się Marilyn Miller.

Stary Broadway jest kopalnią pomysłów na kinowe hity. Co prawda próżno szukać tu inspiracji do komedii, ale z niektórych kobiecych historii z lat 20. i 30. można by stworzyć parę dobrych romansideł, ckliwych dramatów i tragedii.

Życiorys Normy Jeanne Baker jest niemal identyczny z biografią Marilyn Miller, od której przyszła Marilyn Monroe zapożyczyła pseudonim artystyczny (w dodatku gdy w 1956 roku poślubiła Artura Millera, zmieniła nazwisko). Tyle że pierwsza Marilyn była gwiazdą Nowego Jorku, a jej słodko-gorzka historia wydarzyła się 30 lat wcześniej na deskach jednego z teatrów na Broadwayu.

MARY LYNN

Obie szczupłe blondynki podobnego wzrostu były aktorkami, które po trzydziestce wdrapały się na szczyt sławy. Różni je chyba tylko fakt, że pamięć o Monroe przetrwała w popkulturze, natomiast o Miller prawie zupełnie zapomniano. 

Marilyn Miller osiągnęła sukces w teatrze jako Ziegfeld Girl – aktorka i tancerka popularnych w latach 20. i 30. nowojorskich rewii Flo Ziegfelda. Pod koniec lat 20. nawet była najlepiej opłacaną gwiazdą Broadwayu, a jej imię – połączenie pierwszego imienia z imieniem matki, Mary Lynn – było 16. najpopularniejszym imieniem w Stanach. Marilyn jednak, mimo prób nigdy nie odnalazła się w Hollywood, a gdy zmarła, pamięć o niej pozostała na Broadwayu…

Poza sceną panny Marilyn nie radziły sobie z osobistymi porażkami, a zbieżność tych zakulisowych historii jest wprost zaskakująca. Obie były trzykrotnie zamężne, cierpiały na nerwicę i uzależnienia – Miller od alkoholu, Monroe… w zasadzie od wszystkiego: alkoholu, środków nasennych i narkotyków. Ta pierwsza chorowała na zatoki i zmarła wskutek komplikacji po operacji nosa, druga – na endometriozę, ale śmierć spowodowało przedawkowanie narkotyków. Gdy zmarły miały 38 i 36 lat.

Zadziwiająco podobne historie w 1946 roku łączy Ben Lyon z wytwórni 20th Centuty Fox. Podobieństwa w charakterze i wyglądzie między aktorkami były tak duże, że Lyon, który miał okazję krótko współpracować z Miller w Hollywood, zaproponował Normie Jeanne Baker, dopiero co wstępującej do kinowego światka, nowy pseudonim sceniczny. 10 lat po śmierci Marilyn Miller narodziła się „Marilyn Monroe„.

Skomentuj