Współczesne pin up girls – czy styl vintage podoba się facetom?

0
Betty Grable - pin up
Betty Grable – pin up

Nie noszę sukienek pin up ani innych ciuchów w stylu vintage. Ale ostatnio jakaś jedna, o dziwo, wpadła mi w oko. W rozkloszowanej spódnicy w grochy pewnie czułabym się przynajmniej idiotycznie. Mimo że, jak każdy ciuch w tym stylu, miałaby idealnie podkreślać moją talię. Z drugiej strony w samych „grochach” nie jest się jeszcze do końca pin up – bez pończoch, podwiązek, podkręconej grzywki, loków i czerwonej szminki, które się z tym „pin upem”, wiążą i w których ja zapewne czułabym się gorzej niż w kożuchu w środku lata.

Vintage: O co chodzi w pin up?

Liczyło się przecież maksymalne wyeksponowanie kobiecego ciała: ust, włosów, piersi, pośladków i talii, oczywiście w kształcie, który chyba do tej pory uchodzi za doskonały – klepsydry. Stąd wzięły się rozkloszowane sukienki, szpilki i włosy dopracowane na tip-top. Przypomnijcie sobie teraz Marilyn Monroe albo Bettie Page, były kreatorkami trendu, na punkcie którego w połowie XX wieku oszalała Ameryka.

Styl vintage Fanny Freckles
Styl vintage Fanny Freckles

Wysokie, szczupłe, piękne i szalenie zmysłowe kobiety w kusych sukienkach spoglądały z plakatów, które panowie pin up – przypinali sobie na ścianach. Na każdym zdjęciu dziewczynom „przy okazji” podwijają się sukienki, ups!, opadają ramiączka i rozdzierają się pończochy.

Styl vintage w sypialni

Pin up girls spełniały fantazje facetów i inspirowały kobiety. Szczególnie w sypialni, dokąd projektantów mody poniosła ułańska fantazja. Za spuszczonymi roletami królowały halki, koronki, wycięcia – wszystko oczywiście „na wymiar”, czyli ociupinkę za małe (z drugiej strony bardzo popularne były wtedy majtki z wysokim stanem). No i ta charakterystyczna, szalenie popularna poza: skrzyżowane, wyprostowane nogi oparte o ścianę i szpilki, najlepiej od razu piętnachy. Myślę, że w sypialni vintage pozostał na topie, choć jeżeli chodzi o nasze dzisiejsze podejście do erotyki staliśmy się chyba bardziej wulgarni niż kiedyś. Nie wyobrażam sobie współczesnego faceta, który wstrzymuje oddech na widok plakatu seksownej blondynki we frywolnych ciuszkach. Ma on przecież podstawową wadę produkcyjną – modelka nie pokazuje piersi.

Ostatnio trafiłam na blogi współczesnych pin up girls ze Stanów Zjednoczonych i Australii, które zainspirowały mnie do napisania tego postu. Jak styl vintage smakuje dzisiaj? Poprosiłam Fanny i Kat o podesłanie paru swoich stylizacji. Patrzę na nie z zainteresowaniem, znajomi płci męskiej – z grymasem zdziwienia. Jak myślicie, czy współczesne pin up girls budzą zainteresowanie facetów?

Fanny Freckles jest amerykańską blogerką zainspirowaną stylem vintage lat 40. i 50., w szczególności pin up. Więcej zdjęć znajdziecie na jej facebookowym profilu i na blogu Midnightmaniac.com.

Styl vintage Fanny Freckles
Styl vintage Fanny Freckles
Styl vintage wg Fanny Freckles
Styl vintage wg Fanny Freckles
Styl vintage - na zdjęciach Fanny Freckle
Styl vintage – na zdjęciach Fanny Freckle

Vintage. Kat Creasey pochodzi z Queensland w Australii. Jest miłośniczką amerykańskiej mody w stylu pin up, starych samochodów i motocykli, które prawie naturalnie kojarzą się właśnie z tym stylem. Więcej zdjęć Kat na facebooku i blogu Mylittlerockabilly.tumblr.com.

Styl vintage Kat Creasey
Styl vintage Kat Creasey
Styl vintage Kat Creasey
Styl vintage Kat Creasey
Styl vintage - na zdjęciu Kat Creasey
Styl vintage – na zdjęciu Kat Creasey

Skomentuj