85 tys. starych filmów trafiło do sieci. Wśród staroci Titanic i Polska w 1939 roku

1

Największy brytyjski kronikarz w latach 1910-70, British Pathe, udostępnił 85 tysięcy starych filmów. Dokumenty, hity kina niemego, są tylko częścią gigantycznej kolekcji, która trafiła na Youtube’a.

Starocie z 1896 roku

Najstarsze filmy liczą ponad 100 lat. Pierwsze pojawiły się w paryskich kinach w 1908 roku. British Pathe produkowało kroniki filmowe do lat 70., wśród staroci więc znalazły się archiwalne nagrania z pierwszej i drugiej wojny światowej. Mnie akurat najciekawsze wydały się obrazki z ulicy i absurdy codziennego życia. Dlatego zobaczycie tu m.in. najwyższego człowieka świata (2,72 m).

Żeby obejrzeć wszystkie 85 tysięcy starych filmów, trzeba poświęcić 3,5 godziny. Pathe ułatwiło użytkownikom poszukiwania i podzieliło materiał na kategorie. Wśród nich tragedie, które zaszokowały i zmieniły świat, wynalazki, zwierzęta, moda. Sporo nagrań pochodzi także z przedwojennej Warszawy.

4 starocie na start.

MARILYN MONROE

TITANIC – 1912

NAJWYŻSZY CZŁOWIEK ŚWIATA – MIERZYŁ 2,72 M!

KOBIETA BEZ ŻADNYCH ZABEZPIECZEŃ TAŃCZY NA LINIE ROZCIĄGNIĘTEJ MIĘDZY NOWOJORSKIMI WIEŻOWCAMI. O MAŁY WŁOS NIE SPADA – 1931

 

 

Dyskusja1 komentarz

Skomentuj