755 lat Jarmarku Dominikańskiego. 10 ciekawych dat

0

Starocie, rękodzieło, potrawy z całego świata, ceramika są, tak jak 700 lat temu, wizytówką najstarszej imprezy targowej w Polsce. Parę ciekawych faktów, które ukształtowały współczesny Jarmark Dominikański.

1227

Mroźną, styczniową porą Świętopełk przekazuje dominikanom, którzy właśnie przybyli na północ Polski, kościół pw. św. Mikołaja – jeden z najstarszych w Gdańsku. Zaczyna się okres dominikańskiego duszpasterstwa, którego owocem 30 lat później będzie Jarmark św. Dominika.

1234

Papież Grzegorz IX kanonizuje Dominika i ustanawia jego święto na początku sierpnia. Dawny Jarmark Dominikański zaczynał się zawsze 4. dnia miesiąca.

1260

4 sierpnia w samo południe gdańskie dzwony ogłaszają pierwszy Jarmark Dominikański. Targ pełen żywności, przypraw, ceramiki, biżuterii, antyków miał być dosłownie przynętą na gdańszczan… Zakon wnioskował bowiem u papieża o zorganizowanie jarmarku w dniu święta ich patrona, aby zachęcić mieszkańców miasta do uczestnictwa we mszy odpustowej.

<strong>Jarmark Dominikański</strong>
Jarmark Dominikański ogłasza gong największego bębna na świecie / Mariusz Cieszewski, CC BY-ND, flickr.com/photos/polandmfa/9382083923

1310

To najtragiczniejszy dzień w historii Jarmarku Dominikańskiego. Pod nieobecność Władysława Łokietka Gdańsk atakują Krzyżacy, którzy mordują między innymi handlarzy i uczestników targu.

1939

Gdy wybucha II wojna światowa, Jarmark Dominikański na 33 lata znika z kulturalnej mapy Gdańska…

1972

Reaktywuje się dopiero w latach 70., ale jego formuła się zmienia (choć organizatorzy stale dbają, by nawiązywał do średniowiecznych tradycji). Jarmark Dominikański sprzed 40 lat, tak jak obecnie, jest imprezą głównie handlową, w dużej mierze dedykowaną kolekcjonerom i amatorom staroci. Trwa 2 tygodnie.

1996

Jarmark Dominikański „zyskuje” oficjalnego menedżera – przechodzi pod skrzydła Międzynarodowych Targów Gdańskich SA. Impreza nabiera rozmachu i zyskuje coraz większą popularność.

<strong>Jarmark Dominikański</strong>
Jarmark Dominikański / Mariusz Cieszewski, CC BY-ND, flickr.com/photos/polandmfa/9382077901/

2004

Jarmark Dominikański zostaje wydłużony do 3 tygodni.

2007

Pada rekord odwiedzin. Przez Jarmark św. Dominika przewija się w sumie 8,5 mln ludzi! Wyniki kolejnych edycji, choć również wysokie, nie są już tak zadziwiające (w 2014 r. jarmark odwiedziło 7 mln osób).

2015

25 lipca ruszy 755. Jarmark Dominikański, który potrwa do 16 sierpnia.

Gdańsk
Gdańsk / Stephanie Holland, CC BY-SA, Flickr.com

Skomentuj