17 kochanek Charliego

0

Wielu mężczyzn nie znajduje w małżeństwie tego, czego pragnęli. Ale prawdą jest też, że nierzadko spotyka ich los, na jaki zasłużyli.

Charlie Chaplin / CC Wikimedia.org
Charlie Chaplin / CC Wikimedia.org

To były przeważnie krótkie przygody. Kilkutygodniowe lub kilkumiesięczne flirty z czterema małżeństwami w tzw. międzyczasie. Charlie Chaplin przyznał się w sumie do 2 tysięcy romansów. Głównie z nastolatkami i dziewczynami, które ukończyły 20. rok życia, czym stale wywoływał szok, zażenowanie, ale i ciekawość. (Pierwsza żona Chaplina miała 16 lat, a ostatnia była o 36 lat od niego młodsza). Jego skłonność do młodych kobiet – jak kiedyś uzasadnił – wynikała z panicznego lęku przed starzejącym się ciałem. A w takim razie “gdzie tkwi urok Charliego, że tak trudno mu się oprzeć”? – pytała reporterka “Movie Weekly” w 1922 roku. Charlie Chaplin był profesjonalistą. Londyńczyk z biednej rodziny dzięki Trampowi zdobył karierę w Hollywood i ostatecznie przeszedł do historii kina. Był temperamenty i miał dar zjednywania sobie ludzi, których zawsze darzył zainteresowaniem. “Osoba zainteresowana sama jest interesująca” – pisała dziennikarka. “Przy nim każdy czuje się tak, jakby był jedyną osobą na świecie!”. Kobiety kręciły się koło Chaplina jak szalone i choć rozstania z nim były przeważnie burzliwe, czule wspominały go w swoich biografiach albo pisały książki na temat ich wspólnego życia. Faceci z kolei doceniali chaplinowski styl pracy i sukcesy Little Trampa. W stosunku do ludzi Charlie Chaplin był taktowny i zabawny, choć kochanki twierdziły, że poza sceną w ogóle nie miał poczucia humoru.

Ceniony jako reżyser, producent i aktor, Chaplin stale mnożył wokół siebie skandale obyczajowe. Aż się doigrał i w latach 50. został deportowany z USA do Szwajcarii (FBI od kilku lat węszyło w jego prywatnym życiu z powodu lewicowych poglądów). Wrócił tylko w 1972 r. jako 83-letni staruszek po Oskara Honorowego, którego Akademia przyznała mu za całokształt twórczości. “Dar kina” – znów mawiono wówczas o Charliem Chaplinie.

1. Hetty Kelly – pierwsza miłość

Hetty Kelly
Hetty Kelly

18-letni Charlie Chaplin poznaje ją w czasie pierwszego tournee w Anglii w 1908 r. Pracuje wtedy jako aktor i komik u słynnego impresario Freda Karno, z którym 5 lat później wyjedzie za ocean. 3 lata młodszą tancerkę Hetty spotyka tylko 5 razy w życiu, ale jest nią tak zauroczony, że jeszcze długo szuka jej cech w innych kobietach. Gdy Hetty odrzuca oświadczyny Chaplina, a za kilka lat wychodzi za mąż, ten jest załamany. Kobieta umiera w 1918 r. na grypę. Kilka miesięcy wcześniej pisze do Chaplina list, w którym sugeruje, by odwiedził ją w Anglii. Charlie przyjeżdża o 3 tygodnie za późno.

2. Charlie Chaplin i Peggy Pearce – pierwsze zauroczenie w L.A.

Peggy Pearce
Peggy Pearce

Rok 1914. Chaplin zaczyna pracę w studiu Keystone w L.A., gdzie wymyśla Little Trampa i poznaje swoją filmową asystentkę i pierwszą miłość w USA – Peggy. Wielokrotnie występują razem na ekranie. Serce wali mu na jej widok od pierwszego spotkania, ale flirt trwa krótko. Peggy to dziewczyna z zasadami. Seks? Owszem. Ale po ślubie. Tylko że Charliemu już nie w głowie te numery. Peggy wkrótce opuszcza Keystone. Chaplin robi to w grudniu 1914 roku.

3. Edna Purviance – pierwsza gwiazda Chaplina

Edna Purviance
Edna Purviance

Przemiła, wrażliwa dziewczyna. Sekretarka z San Francisco. Podczas kręcenia przygód Little Trampa w 1915 r. ze studiem Essanay, Chaplin wyławia ją z tłumu i w aż 33 filmach angażuje w rolę partnerki swojego bohatera (a przy okazji swojej). Edna łagodzi wizerunek Trampa i rozkochuje w nim Amerykę. Sama bez pamięci kocha Chaplina. Nawet usuwa ciążę, by nie wypaść z roli i pozostać z nim w stałym kontakcie. Ale Charles panicznie boi się starości – i stale wpada w objęcia młodszych kobiet. Każde jego małżeństwo czy romans głęboko ją ranią.

4. Charlie Chaplin i Clare Sheridan – romans z kuzynką Churchila

Claire Sheridan
Claire Sheridan

Po 2 latach małżeństwa z Mildred Harris (do 1920 r.) Charlie Chaplin nawiązuje romantyczną relację ze słynną rzeźbiarką, podróżniczką i kuzynką Winstona Churchila – Clare, wyjątkowo o 4 lata starszą od siebie. Jest rok 1921, Sheridan zaczyna swoją podróż po świecie w Hollywood. Tam spotyka rozpoznawalnego już Chaplina, z którym spędza kilkanaście dni (biwakują na plaży; ona rzeźbi jego popiersie, które on zabierze do Szwajcarii). Wścibscy dziennikarze dopytują o ślub. Po latach Sheridan wyzna jednak, że „to nie był romans w rzeczy samej, lecz spotkanie pokrewnych dusz. Byliśmy jak 2 świetliki odurzone takim samym poczuciem piękna”.

5. Charlie Chaplin i May Collins

May Collins
May Collins

Panna Collins romansuje z Chaplinem w 1921 r., gdy ten przebywa w Nowym Jorku. Gazety karmią się plotkami o ich rzekomych zaręczynach, ale Charlie Chaplin szybko nudzi się 17-latką. Zresztą już od dawna wzdycha do swojej filmowej asystentki, Florence Deshon.

 6. Charlie Chaplin i Claire Windsor

Claire Windsor
Claire Windsor

Swój przelotny romans z Chaplinem kończy kłamstwami. Rok 1921. Znana już w Hollywood Windsor nagle znika. Poważnie zaniepokojony tym Charlie Chaplin oferuje 1 tys. $ nagrody za odnalezienie przyjaciółki. Ale Windsor odnajduje się sama kilka dni później, utrzymując, że miała wypadek konny niedaleko Hollywood. Kłamstwo szybko wychodzi na jaw, gdy Chaplin dostrzega w szpitalu, gdzie ją odwiedza, niezniszczone (nietknięte) buty jeździeckie. Jak wychodzi, tak nie wraca… (Prawda jest taka, że Windsor ogląda swoje poszukiwania z okna willi nieopodal Hollywood. Swoje zniknięcie nazwie później „chwytem marketingowym”).

7. Charlie Chaplin i Peggy Hopkins Joyce

Peggy Hopkins Joyce
Peggy Hopkins Joyce

Peggy jest dobrze znaną Amerykanom skandalistką. Jeżeli nie tańczy na Broadwayu u Ziegfelda, ugania się za facetami. Ma w tym cel – żyć bogato! Najlepiej z alimentów. 6-krotnie więc wychodzi za mąż za milionerów i aż 50-krotnie się zaręcza. Nazwisko matrymonialnej celebrytki regularnie zapełnia nagłówki gazet. “Każdy ją miał” – huczy Hollywood. W 1922 r. ma ją i Charlie Chaplin, a właściwie to ona upatruje sobie bogatego komika. Chaplin i Peggy romansują krótko, ale intensywnie. W alkowie rodzi się “Paryżanka” – historia trudnej miłości, którą Peggy zna z młodości. W roli głównej… O losie, Edna Purviance!

8. Charlie Chaplin i Pola Negri – polska kochanka

Pola Negri
Pola Negri

“Jazzboy, Charlie” – podobno tyle po angielsku potrafi nasza piękna Negri, gdy poznaje Charliego Chaplina na początku lat 20. w Berlinie. (Charles właśnie pisze scenariusz do “Paryżanki”). Od razu iskrzy między nimi. Media po obu stronach oceanu interesują się Chaplinem i Negri dopiero, gdy Polka wyjeżdża w 1922 r. do Hollywood i wkrótce ogłasza zaręczyny z komikiem. Oboje jednak mają silne charaktery, a ich związek jest burzliwy. Mają inne poczucie humoru i stale się kłócą. Przyjaciół pary nie dziwi więc, gdy “Los Angeles Times” donosi: “Królowa Tragedii rzuca Króla Komedii”. Chaplin jeszcze długo nie może pogodzić się z rozstaniem z Polką.

9. Charlie Chaplin i Marion Davies

Marion Davies
Marion Davies

Nie wiadomo, czy Davies romansuje z Chaplinem, czy nie – za dużo plotek krąży na ich temat. Szczególnie po tajemniczej śmierci producenta filmowego Thomasa Ince’a podczas rejsu, w którym oboje uczestniczą. Jest listopad 1924 roku. Magnat prasowy William Hearst wraz ze swoją wieloletnią kochanką Marion Davies organizują wycieczkę luksusowym jachtem. Na pokład trafia hollywoodzka śmietanka towarzyska włącznie z Charliem Chaplinem, podejrzewanym przez Hearsta o romans z Marion. Co dzieje się na pokładzie: czy Hearst rzeczywiście przyłapuje Chaplina z ukochaną i wymierza mu kulę, którą odbiera Ince, czy też myli w ciemności Ince’a z Chaplinem, gdy celuje do odwróconego mężczyzny, rozmawiającego z Davies, a może Ince umiera na atak serca? Nie wiadomo. Zwłoki zostają szybko skremowane i brakuje dowodów – sam Chaplin wypiera się, jakoby tego dnia miał płynąć jachtem. Plotki o romansie z Davies w rok po głośnym rozstaniu z Negri żyją jeszcze długo, tym bardziej, że w domu czeka na niego ciężarna Lita Grey.

10. Charlie Chaplin i Georgia Hale

Georgia Hale
Georgia Hale

Trwa burzliwe małżeństwo Chaplina z Litą Grey (1924-1927). W międzyczasie w życiu Charliego pojawia się o 16 lat młodsza od niego Miss Chicago 1922 – Georgia Hale, koleżanka jego żony. Znajomość między paniami kończy się w jego sypialni – w 1925 r., kiedy Charlie Chaplin kręci “Gorączkę złota”. 20-letnia Hale otrzymuje rolę w filmie w zastępstwie za ciężarną Litę, która schodzi na drugi plan. Po sukcesie “Gorączki” Hale staje się sławna i na lata związuje się z Chaplinem więzami zawodowo-miłosnymi. W latach 60. z czułością wspomni je w swojej biografii.

11. Charlie Chaplin i Louise Brooks

Louise Brooks
Louise Brooks

To był gorący, wakacyjny romans, o którym Charlie Chaplin raczej nie wspomina. Ma powody: po pierwsze w 1925 r. jest żonaty z Litą Gray, po drugie Louise rozpowiada co niektórym pikantne szczegóły z ich łóżkowego życia. 18-letnia Brooks to gwiazda rewii Ziegfelda. Para poznaje się na jednej z imprez, gdy Chaplin promuje na Broadwayu “Gorączkę Złota”. Potem zaczynają się ciche wypady do kina i klubów nocnych. Po 2 miesiącach jednak Charles wraca do Hollywood i nigdy więcej nie spotyka Brooks w swoim życiu.

12. Charlie Chaplin i Merna Kennedy

Merna Kennedy
Merna Kennedy

Merna Kennedy to filmowa partnerka Charliego Chaplina w “The Circus” i przyjaciółka z dzieciństwa jego obecnej żony. To Lita załatwia jej główną rolę w filmie męża! Plotki o ich romansie na planie (a także perwersyjne zachowania seksualne, jak pisze we wniosku sądowym Grey) przyspieszają głośny rozwód, który kosztuje Chaplina i zdrowie, i pieniądze.

13. Charlie Chaplin i La Jana

Jana
La Jana

Na przełomie lat 20. i 30. filmowy świat nabiera tempa. Pojawiają się filmy dźwiękowe, wobec których Charlie Chaplin pozostaje sceptyczny. W 1931 r. na przekór wszystkim reżyseruje nieme „City Lights”. Odnosi sukces i wyjeżdża na roczne tournee do Europy. W Berlinie poznaje przepiękną La Janę (pseudonim „G”) – tancerkę i przyszłą towarzyszkę podczas imprez w nocnych klubach. Romansują, bawią się, wiedząc, że wspólne tanga skończą się, gdy Chaplin spakuje walizki i ruszy dalej…

14. Charlie Chaplin i Betty Amann

Betty Amann
Betty Amann

Zanim jednak Chaplin odjedzie, spotka jeszcze uroczą niemiecką aktorkę amerykańskiego pochodzenia, Betty Amann. W zasadzie to zainteresuje się nią na wieść o tym, że La Jana w tzw. międzyczasie sypia z Wilhelmem Hohenzollernem. Znajomość z Betty trwa chwilę; wkrótce Charlie Chaplin opuszcza Berlin i jedzie do Wiednia. Żegna ją czułymi pocałunkami na peronie kolejowym i na odchodne rzuca krótkie „Goodbye, sweetheart”.

 15. Charlie Chaplin i Sari Moritza

Sari Moritza
Sari Moritza

Bankiet po londyńskiej premierze “City Lights”. Są na nim m.in. Winston Churchill i Albert Einstein, ale Chaplinowi nie w głowie poważne rozmowy. Jego uwagę przykuwa 21-letnia brunetka o aktorskich aspiracjach, zaproszona zresztą jako asystentka przez jego agenta. Ku oburzeniu notabli i prasy Charlie Chaplin spędza z Moritzą całą noc. Ich słynne tango kończy się wspólnymi bankietami i schadzkami w klubach nocnych. (Moritza nie cieszy się w Londynie zbyt pochlebną opinią…). Znajomość z komikiem przyspiesza jej mimo wszystko krótką karierę filmową.

 16. Charlie Chaplin i May Reeves

May Reeves
May Reeves

To najszybszy awans w jej karierze. Następnego dnia pracy jako sekretarka w biurze prasowym Charliego Chaplina zostaje jego towarzyszką podczas europejskiego torunee. Chaplin i Reeves poznają się w 1931 r. w Nicei i odtąd przez rok są nierozłączni. “Jesteś tak cudowna, kochanie. W Ameryce ludzie nie mają pojęcia, czym jest tango” – wyznaje Chaplin w tańcu, a te wspólne tanga kończą się w jego sypialni. Do czasu, gdy kobieta nie pomyli drzwi i nie wyląduje w łóżku jego brata. Romans z Sydem Chaplinem szybko wychodzi na jaw, a Reeves raz na zawsze opuszcza towarzystwo. Po latach wyda jedną z najlepszych książek, poświęconych komikowi – “Intymne życie Charliego Chaplina”.

17. Charlie Chaplin i Joan Berry – cierpkie zakończenie

Joan Barry
Joan Barry

Mnoży skandale wokół Chaplina i naraża go na straty finansowe. Charlie Chaplin i Joan Barry romansują przez chwilę w 1942 r. na planie “Shadows & Substance”. Wkrótce aktorka zaczyna prześladować Chaplina i zdradzać inne objawy postępującej schizofrenii. Miłość kończy się w sądzie, gdy ciężarna Barry (okazało się, że nie z Charlesem) domaga się od niego alimentów. Wyrok jest dla Chaplina krzywdzący – sąd uznaje, że aktor sfałszował testy na ojcostwo i każe mu płacić na utrzymanie małej Carol Ann do 21. roku życia. W rzeczywistości Chaplin miał paść ofiarą negatywnej kampanii FBI przeciwko sobie. Biuro śledcze od dłuższego czasu węszyło w jego życiu w związku z lewicowymi poglądami, za co ostatecznie deportowano go do Szwajcarii.

Skomentuj